31. května 2022 - Natáčení pořadu České televize Fokus VM
V úterý 31. května 2022 jsme se zúčastnili natáčení pořadu České televize Fokus VM na aktuální téma „Dluhy“. Přítomni byli zajímaví hosté. A co se konkrétně probíralo? Historie i současnost, zadluženost občanů i států. A nakonec došlo i na kryptoměny. Malá ochutnávka myšlenek (zájemci si mohou celý pořad přehrát na této adrese):
„V celé historii lidské společnosti vždycky existovaly instituce a nástroje, které dokázaly zabezpečit, že i bez pomoci sociálního státu, bez existence sociálního státu lidé neumírali na ulici, neocitali se zcela mimo společnost z finančních, sociálních nebo zdravotních důvodů, a tyto instituce měly převážně formu nadací. V Rakousko-Uhersku nejbohatší systém nadací fungoval v českých zemích, což dosvědčuje bohatou tradici a hluboké kořeny filantropie a altruistického myšlení obyvatel této země, které se vždycky dokázaly postarat o lidi, kteří žili na okraji, a fungovaly na principu prosociálního individuálního chování lidí, kteří byli bohatší než ti, kteří se ocitli v nouzi. A každý z nás je vždycky v situaci, že je na tom líp než někdo jiný.“
Hospodářská historička Antonie Doležalová
„Obsluha státního dluhu se prodraží. Nejpozději za tři roky se úroky ze státního dluhu přibližně zdvojnásobí z letošních cca 50 mld. Kč na minimálně 100 mld. Kč. To je výsledek jednak růstu zadlužení v posledních letech, kdy v roce 2021 stoupl státní dluh ve srovnání s rokem 2019 o více než o polovinu během dvou let, a zároveň dochází k vzestupu cen 10 letých českých státních dluhopisů.“
Ekonomka E. Zamrazilová
„Inflace a růst cen potravin a energií postihne negativně lidi ze všech socioekonomických vrstev. Nejhorší dopad bude mít ale na ty, kdo nemají zvyšující se náklady jak „kompenzovat“, tedy dlouhodobě sociálně znevýhodněné, jako jsou matky samoživitelky nebo osaměle žijící důchodkyně a důchodci. K nim se přidají ti, kdo kvůli pandemii covid-19 vyčerpali své rezervy nebo možnou pomoc od svých blízkých. Pro tyto skupiny i relativně malé zvýšení nákladů znamená pád pod hranici chudoby či do dluhové pasti. Bude tak docházet k dalšímu růstu sociálních nerovností.“
Socioložka Radka Dudová
„Před 20 lety se obchodníkům s dluhy podařilo ohnout právní řád především ve prospěch vymahačů dluhů a věřitele částečně zbavit odpovědnosti za neúspěch. Mnohé se zlepšilo, ale miliony nemravných exekucí běží dál.“
Dluhový expert Daniel Hůle
"Dluh jako fenomén máme tendenci někdy démonizovat, někdy naopak zlehčovat. Nezaslouží si ani jedno. Každá půjčka je vždy především sázkou na budoucnost. Z pohledu dlužníka znamená dnešní spotřebu, kterou bude splácet z příjmů zítřejších. Z pohledu věřitele je to sázka na dlužníkovu schopnost peníze zítra vrátit a ještě je zúročit. Jistě, bez dluhu by nebylo předlužení, ale ani celý moderní systém tržního hospodářství a kapitálu. Démonem není dluh, ale jen jeho neudržitelná výše."
Ekonom Mojmír Hampl
„Kryptoměny, přesněji kryptoaktiva, nám se státním dluhem nijak nepomohou, stát není či minimálně nemá být investičním spekulantem, v situaci jako El Salvador zdaleka nejsme. To ovšem nic nemění na tom, že vhodnou regulací a nastavením pravidel, a to okolo FinTechu obecně, nejen kryptoaktiv, můžeme vyslat signál, že jsme ekonomika otevřená a přátelská k novým technologiím. V monetární politice bychom jako bitcoinový ostrov fungovat nemohli, bez velkých ekonomik by nás spekulanti zlikvidovali, vzpomeňme na Spojené království v roce 1992.“
Ekonom Ladislav Krištoufek
Autorka: Mgr. Iveta Macánová