18. dubna 2017 - Exkurze do Míšně
Dne 18. dubna 2017 se třídy 2.B a 3.C v doprovodu paní profesorky Javůrkové, Vargové a Schlenker vydaly na exkurzi do nedaleké německé Míšně, přesněji tedy do míšeňského muzea porcelánu.
Cesta do Německa nebyla zrovna 3x nejlepší, protože hned v Bílině jsme stáli v koloně, každopádně zdržení bylo kolem 10 minut, takže žádná hrůza. Za hranicemi nás pak čekalo větší nemilé překvapení, a to sněhová "vánice". Všichni jsme vyděšeně koukali z okna a sledovali, jak se v polovině dubna sype sníh z nebe, avšak netrvalo dlouho a nepříjemný sníh se změnil v ještě nepříjemnější déšť, který nás doprovázel po celou dobu naší exkurze.
Jakmile jsme přijeli k muzeu, dostali jsme vstupenky a prohlídka mohla začít! V první řadě jsme byli zavedeni do minikina, kde nám byl promítnut krátký film o tom, jak to vlastně celé začalo. A abych vás s tím trochu seznámila, tak zde je pár důležitých informací:
První evropský bílý porcelán vznikl před více než tři sta lety v Míšni. Saský kurfiřt a polský král August Silný vlastnil rozsáhlou sbírku porcelánu dovezeného z Číny. Ale jeho touha znát tajemství výroby onoho "bílého zlata" jej vedla k neustálému podněcování pokusů o sestavení vlastní receptury. Sen se mu nakonec splnil: Dekretem z roku 1710 bylo oznámeno objevení bílého porcelánu a založení manufaktury v Míšni.
"Míšenský porcelán" a "Zwiebelmuster" neboli cibulový vzor - česky nazývaný také "cibulák" - se brzy staly pojmem po celém světě. Manufaktura se již od počátku snažila své výrobky chránit a označovat je speciálními znaky na spodní straně. Tradičním znakem se staly dva zkřížené meče, které jsou součástí loga míšeňské manufaktury dodnes.
V současné době se však výroba zdaleka neomezuje jen na porcelán. Společnost MEISSEN® zařadila do své produkce i porcelánové šperky a dokonce i architekturu a vybavení interiéru. Další novou orientací manufaktury je spolupráce s renomovanými výtvarníky a kombinování jejich děl s ušlechtilým porcelánem.
Po filmu jsme nahlédli do samotné výroby. Nejprve jsme viděli, jak se modeluje například takový hrneček, poté jsme viděli vytváření různých malinkých ozdobiček či oblečení, v neposlední řadě jsme pozorovali malování vzorů na talíř a jako úplně poslední barevné malování a kreslení na talíř, konvičky a hrnečky.
Když tato krátká exkurze skončila, byli jsme zavedeni do patra, kde bylo samotné muzeum. Každý jsme si ho prošel sám. Abych vás neošidila o své dojmy… PARÁDA! Opravdu jsem dlouho neviděla tak propracované a nádherné věci. Některé byly samozřejmě kýčovité, ale na tom bylo zase vidět více práce.
Po prohlédnutí jsme byli autobusem zavezeni do centra, kde jsme měli dvě hodinky rozchod a mohli jsme si prohlédnout krásy Míšně. Každopádně většina si stejně zalezla do kavárny či do restaurace, protože počasí nám na veliké procházky moc nepřálo.
Po našem rozchodu jsme se opět sešli a autobusem unavení odjeli domů.
Můj celkový názor na dnešní výlet? PANEBOŽE!! Pro mě to byl velice povedený výlet, muzeum bylo vážně obrovský zážitek a Míšeň je nádherné městečko! Po dnešní prohlídce jsme si s kamarádkou řekly, že budeme chodit častěji do galerií či muzeí, protože to bylo vážně potěšení pro oko! Myslím si, že toto není jen můj názor, ale názor většiny účastníků této exkurze.
Autorky: Markéta Rybínová, 3.C (text), Jana Trubačová, 3.C (foto), PhDr. Eva Javůrková (foto)