17. a 18. října 2016 - Naděje a rizika digitálního věku
Ve dnech 17. a 18. října jsme se s paní učitelkou Hotovou vydali do Ústí nad Labem kde probíhal program 100 vědců do škol na Přírodovědecké fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Naše expediční skupina se skládala ze studentů Sexty, 3.B, 3.S, 4.B a Oktávy. Celá akce, včetně noclehu, byla hrazena, platit jsme si museli pouze vlak, čímž akce rapidně nabrala na sympatičnosti. A jaké to celé bylo? Podle naší výměny názorů si můžete vytvořit obrázek...
Linda: Tak co, jak hodnotíte celé ty dva dny? Kdo se Vám líbil nejvíc?
Káťa K.: Všechny přednášky byly na velmi zajímavá témata, bohužel ne každý člověk je obdarován nebo naučen mluvit zajímavě, poutavě a zábavně. Poutavost do věci podle mě splnili Kolouch, Pravdová a Hausenblas. Kolouch nám ukázal, že pokud si myslíme, že si dáváme silná hesla, takže jsme chráněni, není tak úplně pravda, pokud potom sdělíme všechny nebo některé citlivé údaje o vlastní osobě jako je například jméno, adresa, telefon, atd. Pro nás bylo asi nejzajímavější, že to tak dělat nemusíme, že existují softwary, které nás mohou alespoň trochu ochránit, což je pro naši generaci hodně důležité. Pravdová nám kromě informací o Ústavu Čj ukázala přesné příklady některých chyb, kterých se dopouštíme a třeba o tom ani nevíme. Hausenblas mě zaujal už v momentě, když přišel, jelikož jako jediný nepoužíval interaktivní tabuly, ale klasickou křídu a tabuly. Poté, když promluvil mi došlo, že nám ničím nechce vymílat mozek, ale pouze nás inspirovat k přemýšlení.
Šimon: Dle mého názoru byla nejlepší přednáška poslední od pana Hausenblase, neboť je mi tématicky nejbližší a byla nejspíše i nejvíce poučná. Naučila mne mnoho nového, ať už jde o pohled na svět, jednání s lidmi nebo o mém vlastním chování a kritickém myšlení. Avšak nemůžu opomenout i předchozí přednášky, například první od pana Koloucha mi prozradila, jak je všechno na internetu propojeno, nebo přednáška o Ústavu pro jazyk český od paní Pravdové, kterou jsme všichni přivítali jako oddychové, poučné lingvistické zpestření, ve mně znovu vyvolala zájem o češtinu, ať už jde o syntax nebo morfologii.
Lenda: Já můžu jen těžko říct, kdo se mi líbil nejvíc. Každopádně nejméně mne zaujala přednáška o Falzifikaci fotek od pana Mahdiana - Ani ne tak kvůli obsahu, ten byl jistě zajímavý, ale prezentace byla nepoutavá a místy až unavující. Podobně paní Sýkorová a kryptologie, ovšem to mohlo být tím, že to byla poslední přednáška prvního dne a už jsme byli unavení. To samé se ovšem nedá říct o poslední přednášce druhého dne. Byť byly ty dva dny vyčerpávající a všichni se již těšili domů, pan Hausenblass byl pro mne velmi milým překvapením. Stejně tak první přednáška v pondělí o (ne) bezpečí internetu. Ovšem kdybych tedy opravdu měla vypíchnout nejpřínosnější přednášku pro mne, pak to byla paní Markéta Pravdová z Ústavu pro jazyk český, konec konců, je, co se jazyka týče, mým vzorem.
Kačka Š: Mě nejvíce nadchla posledni přednáška pana Hausenblase, která mě motivovala a dokonce i změnila mé myšlení. Vřele bych ji každému doporučila! Další skvělá přednáška byla přednáška pana Koloucha na téma bezpečí nebo spíše nebezpečí na sociálních síti. A za ní hned v závěsu přednáška paní Pravdové z Ústavu pro jazyk český. Jsem velice ráda, že jsem se této akce mohla zúčastnit a doufám, že to nebylo naposledy.
Vojta: Pro mne se pomyslnou třešničkou za celou akcí stal Martin Hausenblas, úspěšný podnikatel a filantrop. Pan Hausenblas nám sdělil základy neuoroleadershipu, základy úspěšného života a doporučil nám čtivo, které by nám mohlo změnit pohled na svět. Jeho výklad byl velmi inspirativní a to zejména z toho důvodu, že nám úspěšný člověk káže to, co žije.
Autoři: Lenka Lotocká, 4.B (text), Vojtěch Novák (foto a video)