12. dubna 2016 - Kvarta a 3.A v Terezíně

12. dubna se žáci kvarty a 3.A (nesportovci) vydali pod vedením Mgr. Peleškové a Mgr. Šulcové na návštěvu Terezína - města, které za 2. světové války Adolf Hitler "daroval Židům". Cílem dějepisné exkurze byla především prohlídka Malé pevnosti. Hned po příjezdu se nás ujala úžasná paní průvodkyně, která velmi poutavě vyprávěla nejen o tragickém osudu lidí, kteří zde byli za války vězněni či zde zahynuli, ale neopomněla zmínit ani založení a význam pevnosti a města Terezín v josefínské době. Kromě samotného objektu jsme si prohlédli také výstavu fotografií lidí, kteří tyto a jiné hrůzy přežili a pokusili se jednou větou vyjádřit své vzpomínky na válku. Na konci prohlídky si naši skupinu na posledním nádvoří našel i objektiv kamery České televize, která tam právě natáčela. Po rozloučení s paní průvodkyní, kterou jsme odměnili zaslouženým potleskem, jsme se ještě usadili v místním kinosále a zhlédli krátký film, který vznikl při návštěvě zástupců Mezinárodního výboru Červeného kříže za války pro účely nacistické propagandy. Odtud jsme se vydali do místního muzea, kde žáci ve skupinkách hledali v 10 místnostech informace potřebné k vyplnění pracovních listů. Cestou k autobusu jsme se ještě prošli Národním hřbitovem, kde jsou uloženy ostatky lidí umučených nacisty.

Autorka: Mgr. Kamila Pelešková (text+foto)