17. března 2017 - Teorie relativity, přednáška profesora Petra Kulhánka

Pokud byste někoho požádali, aby jmenoval nějakého známého fyzika, 90% dotázaných by vyslovilo jméno Alberta Einsteina. Když se řekne Albert Einstein, většina z nás si vybaví jeho teorii relativity. Někteří si dokonce vzpomenou i na některé její části. Třeba, že čas může plynout jinak na Zemi a jinak ve vesmíru, také že nějak souvisí s hmotností a délkou, no a hlavně notorický známy vzorec E = mc2. Spousta lidí si myslí, že Albert Einstein dostal Nobelovu cenu právě za teorii relativity. Ale ve skutečnosti ji dostal za objevení a popsání fotoelektrického jevu. To však nic nemění na tom, že jeho obecná teorie relativity, která vysvětluje gravitaci jako deformaci časoprostoru hmotnými tělesy, je tou teorií, která dodnes přivádí studenty v úžas a nejeden student nad touto teorií nevěřícně kroutí hlavou, když se jí snaží pochopit.

O této teorii nám přijel přednášet popularizátor vědy profesor Petr Kulhánek, který vyučuje na FEL ČVUT a na FJFI ČVUT. Pan profesor Kulhánek má neobyčejný dar zaujmout. Své prezentace má vždy doplněné o spoustu animací a obrázků, které i nezasvěcenému divákovi umožní pochopit, v čem vlastně ona známá obecná teorie relativity spočívá. Mimo to jsme se ještě dozvěděli, jak fungují gravitační čočky, jak se pomocí nich mapují nejen vesmírná tělesa, ale také temná hmota. Část přednášky byla věnována i gravitačním vlnám, které Einstein ve své teorii předpověděl. Trvalo celých 100 let, než byli vědci schopni sestrojit takové přístroje, které jsou schopné tyto vlny detekovat. Skutečnost, že gravitační vlny opravdu existují, se ukázala v září 2015, kdy byly vlny zachyceny.

Přednáška rozhodně stála za to a všichni věříme, že nebyla poslední.

Autoři: Martin Trávníček, 3.B (text), Vojtěch Novák, sexta (foto+video)